پیشنهاد استاندار بوشهر برای سودآوری بیشتر کشاورزان
گام خبر: استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: هندوانه مصرف آب بسیار بالایی دارد و پیشنهاد می‌کنم بجای هندوانه و محصولات جالیزی که مصرف آب بسیار زیادی داشته و سودآوری کمتری دارد، نسبت به کشت یونجه و گندم اقدام شود که آب کمتری مصرف می‌شود و سودآوری بالاتری نیز دارد.
كدخبر: id-105572
تاريخ: 1401/2/20 ساعت 10:43

به گزارش گام خبر، احمد محمدی‌زاده در بازدید از مزارع و صیفی‌جات در دشتستان با تاکید بر لزوم اصلاح الگوی کشت اظهار داشت: هندوانه مصرف آب بسیار بالایی دارد و پیشنهاد می‌کنم بجای هندوانه و محصولات جالیزی که مصرف آب بسیار زیادی داشته و سودآوری کمتری دارد، نسبت به کشت یونجه و گندم اقدام شود که آب کمتری مصرف می‌شود و سودآوری بالاتری نیز دارد.

استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز دامداران به یونجه، تولید آن از لحاظ ریالی بنفع کشاورز است و سالانه چندین برابر سودآوری عاید کشاورزان زحمتکش می‌شود.

محمدی‌زاده همچنین از اجرای آبیاری زیر سطحی در اراضی دشتستان خبر داد و گفت: جهاد کشاورزی در سطح ۵ هکتار به صورت پایلوت و رایگان این طرح را در دشتستان اجرا کند تا کشاورزان با مزایای  ارزشمند طرح آبیاری زیر سطحی آشنا شوند و ادامه طرح را انجام دهند.

وی در تشریح جزئیات این طرح نوین ابراز داشت: در این طرح حدود ۴۰ الی ۵۰ سانت زیر زمین، لوله‌های آبیاری را نصب کرده و آب مستقیم به ریشه گیاه رسانده می‌شود.

استاندار بوشهر بیان کرد: عدم پوسیدگی لوله‌های آب، عدم تبخیر آب، عدم تعویض سیستم لوله‌کشی در زمان شخم زدن و جلوگیری از هدررفت میلیون‌ها متر مکعب آب از مزایای مهم آبیاری زیر سطحی است.