نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل می‌شود
مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس گفت: برای کاهش آثار مخرب زیست محیطی و افزایش راندمان تولید برق نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل می‌شود.
كدخبر: id-67042
تاريخ: 2018-01-13 13:40:33

به گزارش گام نیوز علیرضا عبادی  صبح  امروز در جمع خبرنگاران، نیروگاه متمرکز پارس جنوبی را تنها منبع تامین کننده انرژی در تعداد زیادی از فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی دانست و اظهار داشت:نیروگاه متمرکز پارس جنوبی از سال 88 تاکنون وارد مدار تولید است و 76 هزار نفر ساعت کار بدون حادثه در فعالیت آن ثبت شده است.

وی با بیان اینکه نیروگاه متمرکز پارس جنوبی مشتمل بر 6 واحد گازی به ظرفیت  یک‌هزار مگاوات است خاطر نشان کرد: این نیروگاه  به همراه سیستم‌های جانبی شامل دیزل خانه، ایستگاه تقلیل فشار گاز، کمپرسور خانه، پمپ خانه و ایستگاه آتش نشانی، دو پست 132 و یک پست 400 کیلو ولت در زمینی به مساحت 28 هکتار در شمال شرقی فازهای 15 و 16  پارس جنوبی  قرار دارد.

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس از تولید بیش از 17میلیون مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمرکز پارس جنوبی خبرداد و تصریح کرد: تاکنون  بیش از 17 میلیون و 700 هزار مگاوات برق در این نیروگاه تولیده شده که از این مقدار برق تولیدی، 7.7 میلیون مگاوات ساعت برق به فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی و مابقی نیز به شبکه سراسری اختصاص داده شده است.

عبادی، مأموریت نیروگاه متمرکز پارس جنوبی را تأمین برق ایمن و پایدار فازهای پالایشگاهی پارس جنوبی دانست و خاطر نشان کرد: تامین برق فازهای 9-10، 15-16، 17-18، 20 و 21 در سایت پارس یک و فازهای 12، 13، 19، 22 تا 24 در سایت پارس 2 و پشتیبان برق فازهای یک تا 8 پارس جنوبی، تاسیسات میعانات گازی، آبگیرها، مصارف منطقه ویژه انرژی و صنایع پایین دستی مأموریت نیروگاه متمرکز پارس جنوبی است.

وی برق رسانی ایمن، پایدار و مستمر به فازهای پالایشگاهی مناطق پارس یک و دو را ماموریت بسیار مهم نیروگاه متمرکز عنوان کرد و افزود: به منظور افزایش پایداری تولید، نیروگاه متمرکز پارس جنوبی در قالب پروژه‌ای با احداث پست و خطوط 400 کیلو ولت ، مهرماه امسال به شبکه سراسری برق متصل شد.

مدیرعملیات تولید شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل می‌شود تصریح کرد: برای حمایت از محیط زیست ، کاهش آلاینده های زیست محیطی و گازهای گلخانه‌ای نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل می‌شود.

عبادی با بیان اینکه در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در این نوع نیروگاه از بویلرهای بازیافت حرارتی استفاده می‌شود افزود: در نیروگاه سیکل ترکیبی از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز برای تولید بخار و سپس ، راه اندازی توربوژنراتورهای بخاری استفاده و متعاقب آن برق تولید می‌شود.

وی تاکید کرد: با تبدیل نیروگاه گازی پارس جنوبی به نیروگاه سیکل ترکیبی علاوه بر کاهش آثار مخرب زیست محیطی، راندمان 25 تا 40 درصدی نیروگاه گازی ، به حدود 60 درصد افزایش می‌یابد.

منبع: تسنیم