برخورد با صنوف اقدام‌کننده به پول‌شویی
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی گفت: کلیه اتحادیه‌های صنفی موظف‌اند ساز و کار لازم برای اجرای دستورالعمل مبارزه با پولشویی در سطح اصناف عضو و تحت پوشش خود فراهم نمایند که در صورت عدم اجرای این دستورالعمل، وفق قانون نظام صنفی برخورد می‌شود.
كدخبر: id-67062
تاريخ: 2018-01-13 18:45:11

به گزارش گام نیوز داریوش رزمی پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین و آیین‌نامه اجرایی مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم اظهار داشت: هر تخلف یا عمل مجرمانه که جنبه درآمدزایی به دنبال داشته باشد و فرد مجرم با این درآمد در مسیر چرخه یک فعالیت اقتصادی قرار دهد، اقدام به پول‌شویی کرده است.

 وی افزود: به‌ طور کلی پول‌شویی به این دلیل انجام می‌شود که منبع واقعی پول نامشخص باقی بماند و فرار مالیاتی اتفاق بیافتد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی تصریح کرد: پول‌شویی به طرز عمده یک جرم فرعی برای رد گم‌کردن درآمد حاصل از جرم اصلی است و جرم پول‌شویی تا حد زیادی به جرم اولیه وابسته است.

رزمی عنوان کرد: پول‌شویان اغلب کسانی هستند که از طریق قاچاق مواد مخدر، اختلاس، رشوه و سایر راه‌های غیرقانونی کسب درآمد کرده‌ و به دنبال تمیزکردن پول هستند.

وی به لایحه مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی در این زمینه پرداخت و اضافه کرد: لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم در سال 1389 تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و در سال 1390 پس از تائید و ابراز نظر قوه مقننه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

رزمی یادآور شد: پس از ایرادهای شورای محترم نگهبان در جلسه سیزدهم بهمن‌ماه سال 1394 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در نشست 13 اسفندماه 1394 شورای نگهبان بررسی شد.

وی ادامه داد: وزارت‌های کشور، اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی  به همراه وزارت خارجه و دادگستری نیز از اعضای شورای عالی مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم می‌باشند.

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی با اشاره به مشاغل در معرض پول‌شویی گفت: هر شغلی که با پول نقد سر و کار دارد شامل بانک‌های عامل، بانک‌های کارگزار، بانک‌های برون‌مرزی، بازار سهام و اوراق قرضه، شرکت‌های بیمه (بیمه عمر)، صرافی‌ها، عتیقه‌فروشی، جواهرفروشی، آژانس‌های مسافرتی، شرکت‌های حمل‌ونقل، بنگاه‌های اتومبیل، دفاتر اسناد رسمی و بنگاه‌های خیریه می‌تواند در معرض پول‌شویی قرار گیرند.

وی به ماده 17 فهرست اصناف و مشمول این دستورالعمل اشاره کرد و گفت: مشاورین املاک، فروشندگان طلا، نقره، جواهر و مسکوکات، فروشندگان فرش و تابلو فروش دستباف، فروشندگان عتیقه، صنایع‌دستی و اشیاء هنری، فروشندگان خودرو و صرافی‌ها می‌باشند.

رزمی بیان کرد: طبق ماده 25 تمامی کارکنان تحت امر اشخاص مشمول موظف‌اند در صورت مشاهده و معاملات و عملیات مشکوک مراتب را بدون اطلاع ارباب‌رجوع به واحدهای مسئول مبارزه با پول‌شویی در هر دستگاه و در صورت عدم وجود این واحد به بالاترین مقام شخص مشمول و یا مسئول دریافت گزارش‌ها اطلاع دهند و در صورت اطلاع ارباب‌رجوع با متخلفین مطابق قانون و مقررات رفتار خواهد شد.

وی افزود: طبق ماده 4 این دستورالعمل تمام افراد صنفی موظف‌اند در صورت مشاهدات، معاملاتی که طبق عرف کاری اشخاص مشمول، پیچیده، غیرمعمول 150 میلیون ریال و عملیات مشکوک به واحد پول‌شویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم اطلاع دهند.

رزمی تأکید کرد: تمامی اصنافی که به تشخیص شورا در معرض استفاده پول‌شویی قرار دارند موظف‌اند در تمامی معاملات بیش از سقف مقرر نسبت شناسایی اولیه مشتریان اقدام و آن را ثبت نمایند این عده همچنین موظف‌اند به درج شماره منحصربه‌فرد اشخاص در برگ خرید فروش هستند.

وی افزود: واحدهای مبارزه با پول‌شویی موظف است نسبت به حسن اجرایی این دستورالعمل نظارت کافی داشته و ساز و کارهای مورد نیاز برای کنترل داخلی تدوین و اجرا نماید و همچنین باید بازرسی رسیدگی‌های اتفاقی و موردی را در ارتباط با گزارش‌های دریافتی از اصناف و اتحادیه‌های صنفی اعمال نماید.

رزمی گفت: کلیه اتحادیه‌های صنفی موظف‌اند ساز و کار لازم برای اجرای این دستورالعمل در سطح اصناف عضو و تحت پوشش خود فراهم نمایند و لازم است اتحادیه‌ها نسبت به حسن اجرای این دستورالعمل توسط اصناف نظارت داشته و گزارش عملکرد نظارتی خود را در بازه زمانی تعیین‌شده توسط واحد مبارزه با پول‌شویی به آن واحد ارائه نمایند.

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان دشتی تأکید کرد: در صورت عدم اجرای این دستورالعمل از سوی افراد صنفی و یا اتحادیه‌های صنفی دبیرخانه هیئت عالی نظارت با ایشان وفق قانون نظام صنفی برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: در صورت وقوع جرم پول‌شویی و عدم گزارش آن توسط افراد صنفی طبق مقررات با ایشان برخورد خواهد شد.

رزمی در پایان یادآور شد: واحد مبارزه با پول‌شویی موظف است بخشنامه‌های لازم جهت اجرای این دستورالعمل را به اتحادیه‌های صنفی ابلاغ نماید و به نمایندگان آن‌ها آموزش دهد و اتحادیه‌های صنفی موظف‌اند به آموزش این دستورالعمل و بخشنامه‌های مرتبط به افراد صنفی تحت پوشش خود باشند.

منبع: فارس