ناسپاسی مهمان در مقابل میزبان/ قطب انرژی کشور بیمارستان نفت ندارد
گام خبر: استان بوشهر میزبان خیل عظیم صنایع نفت و گاز است و نقش بسیار مهمی در حوزه تولید، درآمدزایی، خلق ثروت و تولید خالص ملی دارد ولی از خدمات صنعت ازجمله در بخش بهداشت و درمان بی‌بهره است.
كدخبر: id-97988
تاريخ: 1399/4/3 ساعت 10:33

به گزارش گام خبر سال‌ها است که از عسلویه به‌عنوان پایتخت انرژی و اقتصادی کشور یاد می‌شود این نام‌گذاری هم به علت وجود صنایع بزرگ نفت و گاز در این منطقه است، تأسیسات عظیم پارس جنوبی و تولید بیش از نیمی از گاز کشور که بخشی از آن در داخل مصرف و بخشی از آن نیز صادر می‌شود یکی از ظرفیت‌های استان بوشهر است.

صادرات بیش از ۹۰ درصد نفت کشور از طریق استان بوشهر و از مسیر جزیره خارگ و پایانه‌های نفتی ایران که در این جزیره مستقر است، عملیات صادرات نفت انجام می‌شود.

صنایع پتروشیمی در نقاط مختلف استان و خصوصاً در شهرستان عسلویه مستقرشده است و بیش‌ترین تولیدات و صادرات محصولات پتروشیمی کشور مربوط به استان بوشهر است.

این‌ها تنها بخشی از ظرفیت‌های نفت و گاز و پتروشیمی در استان بوشهر است، ظرفیت‌هایی که بیش از آنکه برای مردم استان بوشهر مفید باشند، سود و منفعت آن‌ها به مردم کل کشور می‌رسد، این در حالی است محیط پیرامون شرکت‌های نفت و گاز توسعه چندانی نداشته است.

 

 

سؤالاتی که ذهن مردم استان بوشهر را به خود مشغول کرده این است که مسئول کیست و چه کسی باید جوابگو باشد؟ در کنار این صنعت عظیم گازی، بیمارستانی در شأن مردم منطقه وجود ندارد و تا کی سلامتی مردم استان بوشهر باید کم‌ارزش تلقی شود؟

مردم استان بوشهر میزبان شایسته‌ای برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بوده‌اند ولی عایدی استان بوشهر از این صنایع تنها آلودگی آنها بوده است و جوانانی که در کنار این صنایع داد بیکاری سر می‌دهند

مسئولیت‌های اجتماعی در همه جهان و برای همه صنایع اصلی پذیرفتنی است ولی گویا در ایران و خصوصاً در استان بوشهر این موضوع موردتوجه قرار نگرفته است و تاکنون به‌خوبی پاسخی داده نشده است.

مردم استان بوشهر میزبان شایسته‌ای برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بوده‌اند ولی عایدی استان بوشهر از این صنایع تنها آلودگی آن‌ها بوده است و جوانانی که در کنار این صنایع داد بیکاری سر می‌دهند.

صنعت نفت در نقاط مختلف کشور بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی متعدد و متنوعی را بنانهاده است و در این زمینه خدمات ارزنده‌ای را ارائه می‌کند ولی در استان بوشهر خبری از این کارها نیست.

صنعت نفت چندین بیمارستان مجهز در تهران، اصفهان، اراک، در شهرهای مختلف استان خوزستان، بندرعباس، تبریز، رشت، ساری، شیراز و کرمانشاه دارد درصورتی‌که در استان بوشهر یک بیمارستان آن‌هم در جم دارد که جوابگوی ارائه خدمات به‌صورت کامل به کارکنان شرکت‌های تابعه خود هم نیست.

وزارت نفت درجاهایی که منابع گازی و نفتی ندارد بیمارستان دایر می‌کند ولی در قطب انرژی ایران به فکر ساخت بیمارستان تخصصی مجهز نیست.

عسلویه محروم از بیمارستان نفت

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: سال‌هاست که صنعت و آلایندگی‌های ناشی از آن با زندگی مردمان جنوب استان بوشهر و شهرستان عسلویه عجین شده و این مسئولیت اجتماعی صنعتگران پارس جنوبی در قبال مردم را سنگین‌تر می‌کند.

جاسم زارعی افزود: طی سالیان طولانی حضور این صنعت عظیم در شهرستان با این حجم وسیع از نیروهای شاغل از سراسر کشور، متأسفانه مسئولان آن‌طور که لازم است به مسئولیت اجتماعی خود جامه عمل نپوشانده‌اند.

وی افزود: عسلویه از داشتن یک بیمارستان تخصصی نفت و گاز که قطعاً بیشتر مراجعین آن از کارمندان همین حوزه خواهند بود محروم است. قطعاً وجود این بیمارستان هزینه سفر شهروندان و کارمندان حوزه نفت و گاز را به استان‌های هم‌جوار برای درمان کمتر خواهد کرد.

زارعی اظهار داشت: انتظار مسئولان و شهروندان شهرستان عسلویه برای داشتن یک بیمارستان تخصصی در پایتخت انرژی ایران، خواسته‌ای به‌حق و بجاست و توجه همه‌جانبه حوزه صنعت نفت و گاز به این موضوع بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

۸۶ درصد مراجعان بیمارستان کنگان نفتی هستند

رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: ۸۶ درصد از مراجعین به بیمارستان امام خمینی کنگان به شکل مستقیم و غیرمستقیم، از خانواده بزرگ صنعت شامل نفت، گاز و پتروشیمی‌های جنوب استان بوشهر است بنابراین حداقل باید درصدی از هزینه‌ها و مشکلات بیمارستانی و درمانی استان بوشهر را رفع کنند.

دکتر حسن حیدری اظهار داشت: باید صنعت نفت یک بیمارستان مجهز در استان بوشهر با مجهزترین امکانات داشته باشد و خدمات بهینه به مردم و خانواده بزرگ صنعت خود ارائه دهد.

وی تصریح کرد: حوزه صنعت نفت و گاز همانند همه شرکت‌های دنیا یک سری تعهدات در قالب مسئولیت‌های اجتماعی و تعهدات بین‌المللی دارند که باید امکاناتی در حوزه سلامت ایجاد کنند و در همه دنیا این‌چنین است.

حیدری اضافه کرد: شرکت‌های مستقر در جنوب استان بوشهر به مسئولیت‌های اجتماعی توجه چندانی نکرده‌اند و می‌توان گفت این توجه بسیار ناچیز است.

حوزه صنعت نفت پارس جنوبی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و تعهدات بین‌المللی در حوزه بیمارستانی بسیار ناچیز عمل کرده است

وی تصریح کرد: باید صنعت نفت بر اساس پروتکل‌های جهانی در بدو تأسیس یعنی ۳۰ سال پیش یک بیمارستان مجهز را در منطقه تأسیس می‌کرد نه اینکه هرازگاهی یک وسیله ناچیز به حوزه درمان کمک کند.

حیدری افزود: حوزه صنعت نفت پارس جنوبی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و تعهدات بین‌المللی در حوزه بیمارستانی بسیار ناچیز عمل کرده است.

رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان اظهار داشت: حوزه صنعت نفت پارس جنوبی باید به مسئولیت‌های خود عمل کند و یک بیمارستان استاندارد منطبق بر موازین جهانی در یک موقعیت خوب در استان بوشهر تأسیس و تجهیز کند.

رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان ادامه داد: با وجود حجم گسترده خدماتی که بیمارستان کنگان با نازل‌ترین بها (قیمت دولتی) به کارکنان صنعت ارائه می‌دهد، اما صنعت حتی یک‌بیستم آن را در قالب کمک و مساعدت به بیمارستان کنگان انجام نداده و جبران نکرده است.

حیدری اضافه کرد: این مسئله که حجم بالایی از مراجعین ما مربوط به صنعت منطقه هستند، شرایط مالی بیمارستان کنگان را به تنگنا برده است.

رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان خاطرنشان کرد: انتظار ما کمک بیشتر و درعین‌حال، نگاه ویژه و پیوسته نفتی‌ها و پتروشیمی‌ها به حوزه درمانی است، درگذشته کمک‌هایی به بیمارستان کنگان شده است اما در مقابل حجم مراجعین و خدمات این بیمارستان بسیار کم است و لذا انتظار کمک‌های بیشتری از این عزیزان داریم.

مسئولیت‌های اجتماعی صنایع پارس جنوبی انجام شود

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی چندی پیش در سفر به بوشهر گفت: به‌عنوان مسئول سلامت مردم خواسته‌ای که از صنایع داریم این است که مسئولیت اجتماعی‌شان را انجام دهند.

علیرضا رئیسی با تأکید بر اینکه صنایع باید آن میزان از سلامتی مردم که قبل از استقرار صنعتی بوده را تضمین کنند اظهار داشت: ما می‌خواهیم تضمین شود حضور صنایع با پیوست سلامت و تضمین در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی همراه است.

خیلی شفاف می‌گوئیم که ما می‌خواهیم آن میزان از سلامتی مردم که قبل از استقرار صنعتی بوده تضمین شود و خواهان سلامتی بیشتر نیستیم

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: خیلی شفاف می‌گوئیم که ما می‌خواهیم آن میزان از سلامتی مردم که قبل از استقرار صنعتی بوده تضمین شود و خواهان سلامتی بیشتر نیستیم.

رئیسی بیان کرد: همان‌طور که در برنامه پنجم و ششم توسعه نیز آمده هیچ صنعتی بدون پیوست سلامت حق ندارد مستقر شود ولی متأسفانه این‌چنین نیست.

وی خاطرنشان کرد: مخالف و مقابل صنعت نیستیم، باید توجه داشته باشیم این دو مقوله اشتباه گرفته نشود؛ اگر می‌گوئیم باید پیوست سلامت باشد و اگر می‌گویم صنعت باید مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام بدهد به معنی این نیست که با صنعت مخالف هستیم و اینکه تصور شود ما مخالف این صنایع هستیم یک نگاه بسیار ساده‌انگارانه و ساده‌لوحانه است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: مردم استان بوشهر مرزبانان خوبی بوده و هستند و میزبان خوبی برای صنایع بوده‌اند ولی متأسفانه کمترین بهره از صنایع نصیبشان شده است.

نفتی‌ها مهمان خوبی نبوده‌اند

ابراهیم رضایی نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از بی‌توجهی صنایع نفت و گاز استان بوشهر به مردم این استان اظهار داشت: مردم استان ما در این سال‌ها میزبان خوبی برای صنعت نفت بوده‌اند ولی متأسفانه نفتی‌ها مهمان خوبی برای مردم ما نبوده‌اند.در استانی که ۷۰ درصد از نفت کشور تولید می‌شود، ۹۰ درصد نفت کشور صادر می‌شود و سهم ۸۰ درصدی در صادرات میعانات گازی و سهم ۴۲ درصدی در تولید پتروشیمی دارد، وزارت نفت حتی یک بیمارستان درست و حسابی ندارد

وی ادامه داد: شمال تا جنوب استان صنایع نفت و گاز خیمه زده‌اند اما خیر خاصی از این‌ها به مردم ما نمی‌رسد و پیوستی برای مسئولیت اجتماعی آن‌ها وجود ندارد و پاسخگوی مردم استان بوشهر نیستند.

رضایی افزود: در استانی که حدود ۷۰ درصد از گاز کشور تولید می‌شود، ۹۰ درصد نفت کشور صادر می‌شود و سهم ۸۰ درصدی در صادرات میعانات گازی و سهم ۴۲ درصدی در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی دارد، وزارت نفت حتی یک بیمارستان درست‌وحسابی ندارد.

مدیرعامل جدید سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس هم دراین‌ارتباط بیان کرد: نگاه ما به فضای مناطق پیرامونی پارس جنوبی متأثر از مسئولیت‌های اجتماعی نفت در سطح این مناطق است که سعی می‌کنیم در قالب تقویمی برنامه محور، اقدامات اساسی را در حوزه‌های زیرساختی در این مناطق بازتعریف کنیم.

وی ادامه داد: افزایش سطح خدمات فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و درمانی برای ساکنان مناطق پیرامونی در کنار طرح‌های نخبه پروری و ارتقای میزان دانش محصلین مدارس را در برنامه کاری قرار داده‌ایم.

خرم‌دل گفت: در بخش‌های زیربنایی، راه‌سازی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، بهداشت و درمان، آب‌رسانی فعالیت‌های خوبی انجام‌شده که متناسب با بودجه آن‌ها را تقویت خواهیم کرد تا بتوانیم به بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی خود در قبال مردم استان عمل کرده باشیم.

وظیفه قانونی شرکت‌های مستقر در عسلویه اجرای مسئولیت‌های اجتماعی نسبت به محیط پیرامونی است و باید منابع مسئولیت‌های اجتماعی به‌صورت شفاف به مردم اعلام شود.

امروز و در این شرایط خاص که شاهد کمبودها و مشکلاتی درزمینهٔ تخت‌های بیمارستانی در استان هستیم، ضعف‌ها و کم‌کاری نفتی‌ها بیش از هر زمان دیگری در استان بوشهر مشهود است.